Sinema Atölyesi

İçerik:
Sinema Atölyesi, Sivil Gençlik ve Kültür Derneği ekibi tarafından Gençlik Çalışmaları kapsamında, Bingöl yerelinde ikamet eden 18-30 yaş aralığındaki katılımcı genç bireyler ile haftalık periyotlar halinde gerçekleştirilen, Dünya sinemasının farklı türlerindeki yapımlardan ve farklı tematik konuları içeren seçkilerden oluşan sinema yapımlarının gösterimi ve gösterimi yapılan sinema yapımları üzerine söyleşinin yapılması şeklinde programlanan atölye çalışmasıdır.

Amaç:
Sinema Atölyeleri ile katılımcı genç kitleye yönelik öncelikle sinema kültürünün birleştirici gücünü kullanarak kapasitelerinin güçlenmesine destek olacak nitelikte alternatif sosyal alanlar yaratmak amaçlanmaktadır. Faaliyet kapsamında katılımcı genç bireylerin sinema kültürlerinin ve sinema okur-yazarlıklarının geliştirilmesi, Atölye çalışması kapsamında yapılan söyleşiler ile ortak özneler üzerine farklı fikirlerin konuşulması için özgür alan oluşturulması ve katılımcı genç bireyler arasında farklı fikirlerle saygı çerçevesinde diyalog kültürünün geliştirilmesi hedeflenmektedir.

 

Tarih: 6 MART PAZAR 2022

Film             : Arkadaşımın Evi Nerede?

Yönetmen  : Abbas KIAROSTAMI

Konu            : 8 yaşındaki Ahmed, yanlışlıkla sıra arkadaşı Muhammed’in defterini alır. Defteri ona vaktinde geri götüremezse, arkadaşı ciddi bir ceza alma tehlikesiyle karşı karşıyadır. Bu durum içine dert olan Ahmed, Muhammed’in evini bulmak için türlü badireler atlatır.

 

Tarih: 27 ŞUBAT PAZAR 2022

Film             : Saklı

Yönetmen  : Michael HANEKE

Konu            : Tv’de bir edebiyat eleştirisi programının sunucusu olan Georges, kendisinin ve ailesinin sokaktan gizlice çekilmiş video kayıtlarının yer aldığı, kaynağı belirsiz paketler almaktadır. Ne bir yorum, ne de tehdit vardır ama mesaj acıktır: izleniyorsunuz. Karanlık usul usul aydınlanmaya başlar.

 

Tarih: 20 ŞUBAT PAZAR 2022

Film             : Lübnan Semaları

Yönetmen  : Chloe MAZLO

Konu            : 1950’lerde genç bir kadın olan Alice, sıkıcı anavatanı İsviçre’den ayrılarak güneşli ve hayat dolu Lübnan’a gider. Orada, ilk Lübnanlıyı uzaya göndermek isteyen hayalperest bir astrofizikçi olan Joseph’e âşık olur. Fakat mutlulukla geçen birkaç yılın ardından çıkan iç savaş, bu cennet bahçesini paramparça eder.

 

Tarih: 13 ŞUBAT PAZAR 2022

Film             : Aç Kurtlar

Yönetmen  : Yılmaz GÜNEY

Konu            : Karlı Doğu Anadolu dağlarında nefis bir siyah beyaz estetik yakalayan Aç Kurtlar, Yılmaz Güney ‘in beyazperdede yarattığı o sert, az konuşan, hayattan elini ayağını çekmiş gibi duran anti-kahraman karakterinin en unutulmaz öykülerinden biri. Sergio leone westernlerini anımsatan bir eşkiya öyküsü.

 

Tarih: 6 ŞUBAT PAZAR 2022

Film             : Bilinmeyen Kod

Yönetmen  : Michael HANEKE

Konu            : Kalabalık bir Paris bulvarında, bir genç kırıştırılmış bir kese kağıdını dilencinin ellerine öfkeyle fırlatır. Bu an pek çok insanı birbirine bağlar: Bir oyuncu, bir savaş fotoğrafçısı, bir çiftçi, bir müzik öğretmeni ve bir göçmen.

 

Tarih: 30 OCAK PAZAR 2022

Film             : Görülmüştür

Yönetmen  : Serhan KARAARSLAN

Konu            : İstanbul’da bir cezaevinde mahpuslara gelen mektupları kontrol eden bir memur olan Zakir’in, mektubun birinden çaldığı fotoğraftaki Selma’yı takıntı hâline getirmesini konu ediniyor.

 

Tarih: 23 OCAK PAZAR 2022

Film             : Bal Ülkesi

Yönetmen  : TAMARA KOTEVSKA, LJUBOMİR STEFANOV

Konu            : Bal Ülkesi, Tamara Kotevska ve Ljubomir Stefanov tarafından yönetilen 2019 Makedon belgesel filmidir. Uzak bir dağ köyü olan Bekirlija’da yaşayan yalnız bir yaban arısı arıcısı olan Hatice Muratova’nın hayatını canlandırıyor ve komşular taşınmadan önce ve sonra yaşam tarzını takip ediyor.

 

Tarih: 16 OCAK PAZAR 2022

Film             : Köpek Dişi

Yönetmen  : YORGOS LANTIMOS

Konu            : Köpek Dişi, 2009 yılı çıkışlı Yunan yönetmen Yorgos Lanthimos tarafından çekilen distopik bir sinema filmi. Film, üç genç kardeşin anne babalarıyla, sanki paralel bir evrende, farkında olmadıkları bir tutsaklıkta yaşadığı evde geçiyor. Evlerinden hiç çıkmayan, dış dünyayla ilgili hiçbir şey bilmeyen, adeta çocuk gibi kalmış kardeşler, köpek dişleri düşüp evden çıkmalarına izin verilecek günü bekleyerek yaşamlarını sürdürmektedir.

 

Tarih: 9 ARALIK PAZAR

Film             : The Lobster

Yönetmen  :YORGOS LANTIMOS

Konu            : Çok da uzak olmayan bir gelecekten ilginç bir distopya öyküsü anlatıyor bize The Lobster. Yalnız kalmış, ilişkisi olmaya insanların tutuklandığı, alternatif bir gelecekte geçen öyküde, bekar insanlar korkunç bir otele yerleştirildikten 45 gün sonra, kendileriyle eşleşen kişiyle ilişkiye başlamak zorunda kalıyorlar. Eğer ki ilişkilerinde başarıyı yakalayamazlarsa, kendilerinin seçtikleri bir hayvana dönüştürülüyorlar!

 

Tarih: 28 KASIM 2021 PAZAR

Film             : Toprağın Tuzu

Yönetmen  : WIM WENDERS, JULIANO RIBEIRO SALGADO

Konu            : Belgesel film , yakın tarihteki uluslararası uyuşmazlıklara, açlığa ve toplu göçlere tanıklık eden dünyaca ünlü fotoğrafçı Sebastião Salgado’nun, gezegenin güzelliğini, el değmemiş toprakları, vahşi hayvan ve bitkileriyle muazzam insanlık manzaralarını keşfetme öyküsünü anlatıyor.

 

Tarih: 14 KASIM PAZAR

Film             : Şehir Işıkları

Yönetmen  : CHARLIE CHAPLIN

Konu            : Işsiz güçsüz ama alabildiğine sevimli bir serseri, sokakta çiçek satan kör bir kadına âşık olur. Yanlış anlaşılmalar sonucu onu bir milyoner zanneden kadın, büyükannesiyle birlikte yaşadığı evden çıkmak zorundadır. Hal böyle olunca, Küçük Serseri gerekli parayı bulmak için bir dizi serüvene atılır .

 

Tarih: 31 EKİM 2021 PAZAR

Film             : Şeytan Yoktur

Yönetmen  : MOHAMMAD RASOULOF

Konu            : Mohammad Rasoulof’un bu son filmi bugün dünyada en çok ölüm cezasının uygulandığı bir ülkede (filmin çekildiği 2019 yılında İran’da 225 kişinin ölüm cezası infaz edilmiş) bu sistemin son halkası olan görevlileri merkezine alan dört farklı bölümden oluşuyor. Kendisi de hayatı boyunca film çekmeye yasaklı olan yönetmen bu ceza sisteminin ahlaki boyutunu tartışmıyor, onun yerine sıradan insanların sıradan hayatlarına bakıyor. Birbirinden farklı tonlarda akan öykülerin içe işleyen dramatik etkisinin yanında sinemanın gücünü de kanıtlıyor.

 

Tarih: 24 EKİM 2021 PAZAR

Film             : Aşk Zamanı

Yönetmen  : WONG KAR WAİ

Konu            : Romantizm ve aşkı orijinal bir anlatıyla birleştiren film, izleyiciyi 1962 yılının Hong Kong’una götürür ve birbirlerine deliler gibi aşık olan, tutkuyla bağlanan Mrs. Chan ve Mr. Chow’un hikâyesine odaklanır.

 

 

 

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL

KAYIT OL

ÜYE GİRİŞİ

Zaten bir hesabım var

YENİ ŞİFRE

ÜYE GİRİŞİ