Projeler

‘Sivil Alan Sizi Bekliyor’

 

 

Sivil Alan Sizi Bekliyor Projesi Nedir?

Toplum Gönüllüleri Vakfı tarafından desteklenen Sivil Alan Sizi Bekliyor Projemiz ile Bingöl Üniversitesi’nin sosyoloji, psikoloji ve sosyal hizmet bölümlerinde okuyan veya başka üniversitelerin ilgili bölümlerden mezun olup, Bingöl’de ikamet eden 20-28 yaş aralığındaki gençlerin; sivil toplum örgütlerinin çalışma alanlarına yönelik bilgi, beceri ve deneyimlerinin artmasına katkı sağlayarak, sivil alanda iş gücüne katılımlarına destek olmayı hedefliyoruz.

 

Hedef Kitlemiz

 1. Bingöl Üniversitesi’nin ilgili alanlarında okuyan(2.3. ve 4. Sınıf )öğrenciler veya başka üniversitelerde ilgili alanlardan mezun olup istihdam olanaklarına erişememiş
 2. Bingöl’de ikamet eden
 3. Sivil alanda çalışmaya istekli
 4. Sivil alan çalışmalarında daha önce en az gönüllülük düzeyinde yer alan
 5. 20- 28 yaş aralığındaki gençler

Sivil alan içerisinde yer alan oluşumlarda istihdam olanaklarından faydalanabilmek için, sivil alan çalışmalarına yönelik yeteri düzeyde bilgi, beceri ve deneyime sahip olmak gerekir. Bunun yanı sıra beşeri bilimler alanlarında lisans eğitimi almış bireyler, sivil alan içerisinde iş gücünde yer alabilme potansiyeline sahip olmakta ve daha fazla istihdam olanaklarına erişebilmektedirler. Bingöl’de yaşayan ve sivil alan çalışmalarında yer alabilecek potansiyele sahip gençler için Bingöl yerelinde sivil alan çalışmalarına katılımlarını teşvik edecek, sivil alan çalışmalarına yönelik kapasitelerini güçlendirecek faaliyetler yetersiz düzeydedir. Bu problemden yola çıkarak oluşturduğumuz Sivil Alan Sizi Bekliyor projemizi, yukarıdaki şartları sağlayan 60 genç katılımcı ile gerçekleştireceğiz.

Proje kapsamında yürütülecek atölye çalışmalarını ve eğitimleri katılımcı bireylerin sivil alanda mesleki kapasitelerinin artmasına destek olacak nitelikte içeriklerden oluşturarak, bireylerin sivil alana yönelik mesleki kapasitelerini spesifik noktalar üzerinde güçlendirmeyi hedeflemekteyiz. Bu amaçta yürütülecek faaliyetleri dernek üyesi gönüllü eğitmenler ve kolaylaştırıcılar eşliğinde gerçekleştireceğiz.

Sivil Alan Sizi Bekliyor projesi ile katılımcı gençleri aşağıda yer alan, atölye çalışmaları ve eğitimler beklemektedir.

 

 • Sivil Toplum Hakkında Genel Bilgilendirme Eğitimi
 • Güçsüzleştirilmiş Dezavantajlı Gruplar Hakkında Hak Temelli Farkındalık Eğitimi
 • Vaka Tartışması ve Mesleki Oryantasyon Eğitimi
 • Proje Döngüsü Yönetimi Eğitimi
 • Sivil Toplum Örgütleri İçin Erasmus+ Programları
 • Sivil Toplum Örgütleri Faaliyetleri Örnek Uygulama Eğitimi
 • Sivil Toplumda Çalışan İyi Örnek Uygulamaları
 • Yabancı Dil Pratiği

 

Proje kapsamında yürütülecek faaliyetler Mayıs ayında başlayarak 8 ay boyunca, etkinlik takviminde belirtilen tarihlerde katılımcılar ile yüz yüze oturumlar halinde yapılacaktır. Proje sonunda katılımcılara katılım belgesi verilecektir.

 

Etkinlik Takvimi:

Başvuru Süreci 1 – 15 Mayıs
Başvuruların Değerlendirilmesi ve Katılımcılara Bildirim 18 Mayıs
Sivil Toplum Hakkında Genel Bilgilendirme Eğitim 21 – 22 Mayıs
Güçsüzleştirilmiş Dezavantajlı Gruplar Hakkında Hak Temelli Farkındalık Eğitimi 18 – 19 Haziran
Vaka Tartışması ve Mesleki Oryantasyon Eğitimi 16 – 17 Temmuz
Proje Döngüsü Yönetimi Eğitimi 20 – 21 Ağustos
Sivil Toplum Örgütleri İçin Erasmus+ Programları 17 – 18 Eylül
Sivil Toplum Örgütleri Faaliyetleri Örnek Uygulama Eğitimi 15 – 16 Ekim
Sivil Toplumda Çalışan İyi Örnek Uygulamaları 19 – 20 Kasım
Yabancı Dil Pratiği Mayıs – Aralık ayları boyunca haftalık Oturumlar halinde

 

 

Sivil Alan Sizi Bekliyor Projesinin faaliyetlerine tam katılım sağlayan bireylerin, sivil alan çalışmalarına yönelik kapasiteleri güçlenecek ve sivil alan içerisinde yer alan oluşumlarda istihdam edilebilme fırsatı yakalayacaklar.

 

 

 

     

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL

KAYIT OL

ÜYE GİRİŞİ

Zaten bir hesabım var

YENİ ŞİFRE

ÜYE GİRİŞİ